Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva do 1.9.2024

Od 1.9.2024 bude možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5. Starší, již nevyhovující kotle, je potřeba vyměnit za jiný zdroj tepla.

K poškozování životního prostředí přispívají také staré kotle na plyn nebo na elektřinu, protože spotřebovávají více energie než nově instalované úsporné zdroje tepla.

𝐉𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐳𝐧𝐚𝐭, 𝐳̌𝐞 𝐣𝐞 𝐤𝐨𝐭𝐞𝐥 𝐧𝐚 𝐩𝐞𝐯𝐧𝐚́ 𝐩𝐚𝐥𝐢𝐯𝐚 𝐧𝐞𝐯𝐲𝐡𝐨𝐯𝐮𝐣𝐢́𝐜𝐢́ ?
Každý kotel uvedený na trh v souladu s normou ČSN EN 303-5 má na výrobním štítku uvedenou třídu. Pokud je třída kotle 1 nebo 2, bude jeho provoz od 1. 9. 2024 zakázaný. V případě, že kotel výrobní štítek nemá, nebo na něm třída uvedená není, rozhodne o jeho provozu odborně způsobilá osoba v rámci pravidelné kontroly kotlů. Ta se dle zákona provádí jednou za 3 roky.

𝐌𝐚́𝐦 𝐧𝐚́𝐫𝐨𝐤 𝐧𝐚 𝐝𝐨𝐭𝐚𝐜𝐢 ?
Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Kamna mohou být sálavá, teplovzdušná, akumulační nebo s teplovodním výměníkem. Mezi podporovaná tepelná čerpadla patří typy vzduch-voda, vzduch-vzduch nebo země-voda s plošným kolektorem. Příspěvek pokryje až 50 % způsobilých výdajů.

Pokud si nevíte rady s výběrem správného produktu, neváhejte nás kontaktovat.
Naši poradci Vám rádi pomohou zvolit ten nejlepší produkt pro vytápění Vašeho domu a k tomu za Vás vyřídíme i dotaci.

 

IMG_0172